Skip to Navigation

Communications Committee

Date commenced: 
25 October 2012
Date disbanded: 
29 September 2016

Terms of Reference

The Communications Committee is an advisory Committee of the Council and does not have executive power or authority to implement actions.

Purpose

The purpose of the Communications Committee to facilitate strategic policy development on a range of communication issues concerning Byron Shire Council and to make recommendations to Council accordingly.

Membership

Councillor Representative(s):

  • Mayor, Cr Simon Richardson
  • Cr Paul Spooner
  • Cr Alan Hunter

Staff Representatives:

  • General Manager
  • Media/Communications Officer (02 6626 7320)

Committee Meets

No less than 4 times per year

Historical Committee meetings

Listed here are meetings prior to December 2014. Meetings after December 2014 are available on Meetings of Council.

6 June 2014 4.00pm
Agenda 126.35 KB
31 July 2013
Agenda 243.57 KB
31 January 2013
Agenda 270.81 KB
Report 187.71 KB
8 July 2010
Agenda 132.76 KB
Annexure 1 238.34 KB
Annexure 2(a) 282.51 KB
Annexure 2(b) 189.16 KB
Annexure 2(d) 257.54 KB